Ta reklama nie działa!

fot. pixabay.com

Roztocze.net jest jak popularna ulica handlowa, a reklama jak atrakcyjna witryna, zachęcająca klienta do „wejścia do sklepu”. Strona internetowa do której kieruje reklama to „sprzedawca”, który sprowokuje nowego klienta do podjęcia decyzji zakupowej i skorzystania z oferty albo zepsuje wszystko.

Zgadza się. Roztocze.net jest regionalnym dziennikiem internetowym co jest ogromnym atutem gdyż przekłada się to na wyższy CTR kampanii reklamowych. Kampanie reklamowe łącznie były wyświetlone w minionym roku ponad 33 miliony razy, generując ponad 2.074.757 odwiedzin stron www Reklamodawców.

Ponad 2 miliony wejść na strony reklamodawców, ale same kliknięcia, zwłaszcza jeśli celem reklamy nie jest budowanie wizerunku marki tylko sprzedaż produktów, nie wystarczą. Poza doskonałym CTR warto zadbać też o ROI.

Skrót CTR pochodzi od słów Click Through Rate i oznacza liczbę kliknięć w stosunku do ilości wyświetlań dla danej kampanii. Im wyższy tym lepiej gdyż oznacza to że oferta została dopasowana do potrzeb i zainteresowań użytkowników roztocze.net, a także była wyświetlona w odpowiednim czasie, co w większości przypadków przekłada się na ROI.

Czym jest ROI?

Skrót ROI pochodzi od słów Return On Investment  czyli zwrot z inwestycji. ROI pokazuje opłacalność kampanii produktowej jest wskaźnikiem rentowności, można z jego pomocą zmierzyć efektywność tego działania.

ROI = zysk netto / zainwestowane środki * 100%

Jest to jednak bardzo ogólna miara, zwłaszcza wtedy jeśli bierzemy pod uwagę tylko szacunkowy zysk. Nie uwzględnia w szczególności czasu po jakim zysk zostanie osiągnięty, ani prawdopodobieństwa z jakim wystąpi, co w przypadku kampanii reklamowych często powoduje niepotrzebny dysonans u reklamodawcy.

Z naszych doświadczeń wynika że jeśli wszystkie etapy były dobrze przygotowane, klienci widzieli reklamę, weszli na stronę i skorzystają z oferty w momencie kiedy zrodzi się potrzeba. O kampaniach które kreują potrzebę kiedy indziej.

Co zrobić żeby właśnie tak było?

Jeśli w Twoim przypadku wysokiemu CTR w kampanii reklamowej nie towarzyszy wysokie ROI należy koniecznie zweryfikować co jest tego przyczyną.

Niska sprzedaż na docelowej stronie www może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich może być fakt że Twoje produkty są zbyt drogie dla odbiorców do których docierasz z reklamą lub jakość produktów jest niższa niż by oczekiwali. Najczęstszą jednak przyczyną niskiego ROI jest źle przygotowana strona www.

O ile duże firmy wiedzą jak przygotować się do kampanii, budują onepage pod kontem reklam które emitują z konkretną spersonalizowaną propozycją dla użytkownika, ograniczają liczbę koniecznych kliknięć i podają niejako wszystko na tacy. O tyle mniejsze firmy często zapominają o stronie internetowej. To tak jakby zadbać o każdy detal w witrynie sklepowej, umieścić tam najlepsze produkty, przykuwającą wzrok informację, zachętę do działania, a wewnątrz sklepu byłby nieprzygotowany sprzedawca który właściwie niema czasu się zająć klientem i przekazuje mu niekonkretne lub nieaktualne informacje.

I ETAP: reklama – jeśli działa prawidłowo, powoduje że użytkownicy wchodzą na stronę

II ETAP: przekierowanie – jeśli działa prawidłowo, kieruje użytkowników na stronę na której znajdą informację BEZPOŚREDNIO powiązaną z reklamą

III ETAP: docelowa strona www – jeśli działa prawidłowo, użytkownicy zdobędą potrzebne im informacje i wrócą za jakiś czas lub kupią od razu Twój produkt

A co jeśli w którymś z tych etapów coś poszło nie tak? Jest duże ryzyko że kampania reklamowa nie przyniesie nam oczekiwanych korzyści. W skrajnych przypadkach jest nawet ryzyko że zrazimy klienta i w najbliższym okresie czasu już nie wróci do naszej oferty.

O czym pamiętać?

  • Sama reklama powinna być odpowiednio przygotowana w zależności od medium którym się posługujemy, np. w internecie niema potrzeby umieszczać na reklamach produktowych adresów stron – reklama już jest podlinkowana, a użytkownicy internetu wiedzą że mogą w nią kliknąć.
  • Warto segmentować i personalizować treści, zastanowić się przed kampanią reklamową do kogo chcę dotrzeć z tą ofertą, kto może być nią zainteresowany, jak do niego dotrzeć. Można zapytać dotychczasowych klientów co ich skusiło i właśnie na to zwrócić uwagę.
  • Strona docelowa musi zawierać ofertę do której kieruje reklama.
  • Strona docelowa musi się dobrze wyświetlać na urządzeniach mobilnych, jeśli się nie wyświetla dodatkowo spada nam pozycja w wyszukiwarkach.
  • Jeśli masz wątpliwości skontaktuj się z nami, powiemy Ci na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać.